Nepiekrītu arhitekta vēlmei pārapdrošināties ar pamatu izbūvi, ko darīt?

Pails 2013-08-28

  Labdien!
Vēlos celt māju un īsti nepiekrītu arhitekta vēlmei pārapdrošināties ar pamatu izbūvi. Pamatus vēlos rakt ar rokām, kur zeme kalpos kā veidņi un koka veidņus izbūvēt tikai virszemes daļā. Kādi ir Jūsu komentāri/ieteikumi šādam risinājumam?
Otrs jautājums ir par iekšsienu pamatu dziļumu. Ja ārējie pamati ir nosiltināti, vai tiešām arī iekšsienas ir jārok zem sasalšanas dziļuma?

Atbildes:

 • 2013-09-04 11:11
  Edmunds Rimkus
  Edmunds Rimkus
  Labdien!
  Varat būvēt pamatus pēc savas tehnoloģijas, tas neiespaido pamatu nestspēju un arhitektūru. Ar Jūsu minēto tehnoloģiju gan radīsies grūtības ar pamatu siltināšanu no ārpuses sasalšanas dziļumā, jo pamati nebūs līdzeni.
  Iekšsienu pamatus nav nepieciešams būvēt sasalšanas dziļumā, dziļumam būtu jābūt min 40 cm zem grīdas līmeņa, vai līdz nepārraktam grunts slānim zem augsnes.

  Edmunds Rimkus, "Arhitektūras stila studija", SIA

 • 2013-08-28 16:52
  Mārtiņš Hofmanis
  Mārtiņš Hofmanis
  Labdien!
  Pārapdrošināties nav vajadzības, taču, ja pamatus ir rēķinājis būvkonstruktors, kā tas pienāktos kārtīgā projektā - tad vajadzētu uzticēties. Ir arhitekti, kuri paši aprēķina pamatus, sienas utt. Es savukārt, šo darbu uzdodu būvkonstruktoram - viņš ar savu sertifikātu apliecina aprēķinu pareizību un to, ka būve būs pareizi aprēķināta (slodzes, sala iedarbība, vēja slodze utt.). Savukārt, arhitekts atbild par plānojuma risinājumu, funkciju, ēkas vizuālo tēlu utt., mans uzskats - katram jādara savs darbs - profesionāli. Jūs taču arī droši vien uzvalku vai vakarkletitu dodaties šūt pie profesionāla meistara, vai ne? Ar māju ir līdzīgi.
  Par zemes veidņiem - ja zeme ir noturīga - droši tā dariet - ja zeme irstoša - grunts veidņus izveidot nebūs iespējams. Iekšsienu pamatus tomēr vēlams rakt tik pat dziļi, kā ārsienu, jo tas palielina mājas noturību pret sēšanos, sala izcelšanu utt..

  Mārtiņš Hofmanis, "Mārtiņa Hofmaņa Arhitektūras Studija", SIA

 • 2013-08-28 15:55
  Juris Biršs
  Juris Biršs
  inženierzinātņu doktors
  Labdien!
  Domāju, ja ir saturīga, mālaina grunts šāds risinājums, manuprāt, nav labākais veids, bet tā var darīt. Es gan ietiktu veidot visu veidņus, padziļināt to 10 - 15 cm zem grunts līmeņa un veidot no 3 cm bieza firbrolīta. Runājot par pārapdrošināšanos ar pamatu izbūvi, tomēr jāņem vērā arhitekta teiktais. Pat otro jautājumu – uzskatu, ka iekšsienas nav jārok zem sasalšanas dziļuma. Iekšsienu pamatus rok 50 cm dziļumā – tas ir standarts.

  "Vincents Polyline", SIA