Moderns kamīna dizains

Prasības pret kamīna dizainu ir ļoti dažādas. To iespaido ne tikai plašā formu un apdares materiālu izvēle, bet arī ārzemēs redzētais. Nevar teikt, ka šobrīd dominē kāds viens noteikts stils. Gaumes lēcieni ir ļoti dažādi, tāpēc kamīnmeistari vairs neveido sērijveida kamīnus, bet gan strādā pie individuāliem pasūtījumiem. Aktuālas kamīnu formas
Dizaina kamīns
Vēl joprojām ir moderns 20.-30. gadu art deco stils. Tie, kuri nepārzina stilus, art deco kamīnu varētu noturēt par modernu kamīnu. Šis stils nepārtraukti seko līdzi mūsdienu dizainam un parādās ja ne pilnā krāšņumā, tad kamīna detaļās noteikti. Izvēloties moderna stila kamīnu, arī kamīna aksesuāri tiek pasūtīti modernā stilā – nevis kalti, bet metināti. Lielākoties tomēr piedāvājumā ir veclaicīgi kamīna piederumi.
Stilu mikslis. Modernas formas kamīnu apdarē tiek izmantoti klasiski, pat vecmodīgi materiāli. Klasisks kamīns var kļūt moderns arī tad, ja to ieliek mūsdienīgā interjerā, radot krasu stilu kontrastu. Aktuālas ir ļoti dažādas kamīnu formas. Patlaban modē ir dažādi apģērbu stili, tas pats arī kamīnu jomā.
Dizaina kamīns 10
Spēle ar kurtuves formu. Apaļas vai ovālas formas kamīnam vairs nav tādas pašas funkcijas kā tradicionālam kamīnam, tā ir tikai vieta, kur novietot uguni, tāpat kā novieto sveci uz galda. Galvenais akcents ir uz kamīnu kā dizaina elementu. Notiek spēle ar uguni - uzsvars ir uz formu, kādā tā tiks ielikta. Neparastas kurtuves formas nosaka kamīna dizainu, bet precīzāk – palīdz to veidot. Šāds kamīns kalpo kā telpas vizuālais elements, skulptūra.
Vienkāršas, kantainas formas. Kamīns kā apjoms, kurā ielikta uguns. Apdare var pat nesastāvēt no vairākām detaļām, bet gan būt monolīts, veidots no vienas metāla loksnes vai akmens plāksnes. Tāpēc dizainā dominē ne vairāk kā divas krāsas, piemēram, viena krāsa ir uguns, otra – apdares materiāls. Aktuāli ir minimālisma stilā veidoti liela izmēra gāzes kamīni ar izstieptām kurtuvēm, kuru garums var sasniegt pat 1, 80 m. Vēl jo vairāk izvēlas šādu kamīnu, ja arī māja ieturēta kantainā formā. Aktīvi minimālisma formu piekritēji ir jaunieši, kuri diezgan bieži savam interjeram izvēlas lakonisku formu kamīnus. Neestētiska materiāla izmantošana. Moderna neestētiska kamīna piemērs ir pavards kādā restorānā – lielā metāla bluķī, kas līdzīgs katlam, izgriezts caurums uguns vietai. Šī kamīna mīnuss ir ugunsdrošības normu neievērošana.
Apdares materiāli
Dizaina kamīns 1
Kamīnu apdarē tiek izmantoti visdažādākie materiāli. Kamīna apdare no salīmētām stikla strēmelītēm, puķu podiem vai kā cita – tas ir absolūts fantāzijas lidojums. Lielākoties kamīna apdarē tiek izmantots akmens, metāls, rīģipša konstrukcijas, šamota un Minerit plāksnes, stikls, nerūsošais tērauds, retāk - pulēts, slīpēts misiņš vai kapars, apmetums ar akmens struktūru – saberztas un ar līmi sajauktas marmora vai granīta drumslas. Minimālisma stila kamīnu apdarē populārs ir travertīns - marmora paveids, kas ir vizuāli mierīgāks. Tas ir masīvs akmens, no kura var veidot dažādas telpiskas formas – ja nepieciešama biezāka detaļa, nav jālīmē no plānām plāksnēm, kādās parasti tiek ievests marmors un granīts. Travertīnam ir vizuāli pievilcīga, dažāda struktūra, kas nav tik ļoti izteikta kā marmoram.
Izbūves tehnoloģijas
Līdz ar būvmateriālu maiņu attīstās arī kamīnu izbūves tehnoloģijas. Parādījušies jauni izolācijas materiāli - dermokulīts, kaolīna termiski noturīgās plāksnes, kaolīna vate ar foliju vai bez, šamota izstrādājumi.
Perspektīvs izolācijas materiāls ir melnais šamots - neliela izmēra plāksne, kura pēc uzkarsēšanas ļoti ilgi paliek silta. Kamēr kuras uguns, šamota plāksne nokvēpst, bet pēc tam tā, izstarojot siltumu, atgrūž sodrējus. Tāpēc kurtuve nenokvēpst. Šis materiāls ir diezgan dārgs, Latvijā vēl maz zināms.
Arī podiņu izgatavošanas tehnoloģijas ir attīstījušās – to ražošanā izmanto nevis mālu, bet termomasu, kas izstaro siltumu pat līdz 8 stundām. Materiāla siltuma atdevi var noteikt pēc tā svara – ja tas ir smags, tad tam ir lielāka siltuminerce un tas ir spējīgs akumulēt lielu siltuma daudzumu. Ugunsdrošība Izvēloties kamīna dizainu, lielu lomu spēlē ne tikai tā nākamā atrašanās vieta telpā, bet arī ugunsdrošība. Silstošajai apdarei izmantojami tikai ugunsizturīgi materiāli (ugunsdroši ķieģeļi, akmens, metāls). Plastmasas vai citi kūstoši un degoši materiāli piemēroti nesilstošajai apdarei, tas ir, tiem jābūt atdalītiem no kurtuves ar speciālu siltumizolācijas materiālu vai gaisa šķirkārtu, kamīna iekšējai konstrukcijai jābūt labi pārdomātai, kas neļautu apdares materiāliem pat uzsilt. Te vecajā versijā bija slidešova gallerija ID=kaminu_dizaina_galerija Autore: Vera Zajeca. Foto: Valters Kiršteins (Kamīndizains), salons Elements un salons Agni. Raksts veidots sadarbībā ar Amatniecības kameras Krāšņu, kamīnu un podnieku biedrības priekšsēdētāju Arnoldu Strazdiņu un kamīnu dizaineru Valteru Kiršteinu.
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
 • anna 16.08.2007 10:18
  Shadu prieku droshi vien var atlauties tikai turigi cilveki.
 • eran 17.08.2007 09:29
  Man iepatikās rakstainais akmens, kas ir tualetē aiz poda. Kur to var dabūt un kā to sauc? gribu to ielikt rāmī un pielikt kā gleznu viesistabā pie sienas.
 • eran 17.08.2007 09:32
  sory, ne tur pierakst;īju. Vajadzēja pie akmeņiem.
 • Modra 20.08.2007 18:49
  Loti jau skaisti, bet kad paskatos savā istabā... Tā problēma ie izdomāt dizainu,jo veikala standarta piedāvājums mani neintresē. Šobrīd intensīvi meklēju dizaineri, kas varētu ar mani strādāt individuāli. Paldies ja atbildēsiet Modra
 • saule 21.08.2007 19:14
  Diezgan moderns un progresivs ir dizainers Valters Kiršteins.
 • zinātājs 22.08.2007 13:21
  Valters Kiršteins projektē kamīnus vismaz 15 gadus, ja ne vairāk! Tiem, kuri vēlās projektu pasūtīt pie labākā no labākajiem, varu pačukstēt e-pastu: valters.k.design@inbox.lv
 • saule 22.08.2007 15:50
  Man liekas, ka ari pie shi raksta var redzet Valtera darinajumus...
 • andis losis 30.09.2009 00:09
  nau jau svarīgs dizainera vārds svarīgi ir pašiem klientiem zināt ko un kādu kamīnu velas redzēt savā mājoklī jo uzdizainēt varu arī es
 • Aldis 19.08.2010 10:13

  Kamīni ir kļuvuši krietni lētāki, pats nopirku internetā: kamins.lv 

  Tur ļoti liela izvēle, atsaucīgi cilvēki, lieliskas cenas, serviss.

  Iesaku visiem!

 • andis losis 24.08.2010 13:23
  sveiki Madara ja vēlies ko individualu piezvani mans tel29459274 un kopēju valoduatradīsim
 • ValtersK 05.12.2015 18:31
  plašāks materiāls šeit : www. valterskdesign.mozello.lv